• 1

Petr Miska Mašek a dvě přednášky na vaše přání

Pátek 28. 9. ve 14.00
Neděle 30. 9. 14.30

2 x Petr Miska Mašek

místo přednášky: Kongresový sál

Petr Mašek – Miska patří k našim nejlepším horolezcům. Nejdříve hrál lední hokej a poté ve věku 16 let přešel k horolezectví. Začínal na skalách, postupně se ale přeorientoval na lezení ve vysokých horách. V roce 2001 absolvoval svou první expedici na osmitisícovku, když se stal součástí týmu Zdeňka Hrubého a Radka Jaroše, který se snažil o vylezení druhé nejvyšší hory světa K2. Vrchol dosažen nebyl, Mašek však vystoupil až do výšky 8 000 metrů. Z Maška, Jaroše a Hrubého se stali stálí spolulezci.
Třetím častým Maškovým partnerem byl Martin Minařík. Roku 2003 se Mašek, Jaroš, Hrubý a Minařík vydali znovu na K2, opět neúspěšně, připsali si však výstup na 8048 metrů vysoký Broad Peak.
O rok později zdolal tento tým ve stejném složení alpským stylem vrchol Šiša Pangmy.
Za tento počin byli oceněni výstupem roku ČHS.
V létě roku 2005 se musel otáčet 200 metrů pod vrcholem Nanga Parbatu.

Další úspěch přišel až o pět let později. Mašek a Jaroš se vydali na expedici tentokrát s novým spolulezcem, druhým Čechem na K2, Liborem Uhrem. Jejich cílem byly vrcholy Gašerbrum I. a  Gašerbrum II.
Jaroš a Uher úspěšně vystoupili na oba tyto vrcholy, Petr Mašek na Gašerbrum II. V dubnu a květnu 2012 podnikl s Liborem Uhrem další expedici, jejímž cílem byla sedmá nejvyšší hora světa, Dhaulágirí. Všechny výstupy podniká Mašek bez použití umělého kyslíku. O dalších výstupech v letech 2013 – 2018 se dozvíte na besedách.


Miska nám všem nabízí několik zajímavých přednášek. O čem bude přednáška, o tom rozhodnete sami.


Nahlásit požadovanou besedu můžete v info centru.

Na výběr je: 
Broad Peak - K2, Shisha Pangma, Nanga Parbat, Gasherbrum I-II, Peru - hory a skály, Jordánsko

Naposledy změněno čtvrtek, 20 září 2018 16:58