Chcete překvapit svou snoubenku a darovat vám oběma k svatbě novostavbu rodinného domu? Byla by to docela pecka, nemyslíte? Máte-li možnost využít prodeje některých nemovitostí a zajistit bezpečné financování stavby, můžete se do toho pustit i svépomocí, dnes existuje řada řemeslníků, kteří vám pomohou a s šikovným projektantem můžete docílit skvělého výsledku. Stavět lze i na rekreačním pozemku, a nestojíte-li o kolaudaci domu s popisným číslem a stačí vám byť celoročně obyvatelný, ale pouze chatový objekt s evidenčním číslem, bude situace o to snazší.
Dřevostavby mají jednu zásadní výhodu, hrubá stavba je totiž velmi rychlá, a jakmile obvodový plášť s vnitřním jádrem uvnitř zateplíte, můžete se pustit současně do zateplování vnější strany a do pokládky sádrokartonových desek v interiéru domu. Zateplování dřevostavby zvenčí se provádí nejčastěji pomocí minerální vaty nebo fasádního polystyrenu, případně se ještě na vrstvu zateplení pokládá okrasný kámen nebo dřevěný okrasný obklad. A teď vás možná napadá otázka, jak a čím efektivně ukotvit izolaci, tedy jaké kotvení dřevostavby využít, aby dům přinášel radost celé rodině po dobu desítek let, a aby konstrukce domu včetně zateplení byla bezúdržbová?
V současné době je obrovským hitem injektážní kotva Spiral Anksys. Jde o ocelovou trubičku z pozinkované síťoviny, která se protáhne předvrtaným otvorem v jakémkoli stavebním či izolačním materiálu, zajistí se na místě montážní pěnou, a vzhledem k otvorům v síťovině se kotva na místě zachytí tak pevně, že je prakticky vyloučeno, aby se začala pohybovat a přestala plnit svou funkci.
Injektážní kotvy lze použít jak pro dřevostavby (dřevo, trámy, heraklit, dřevotřísku, OSB desky), tak i všechny typy zdiva (kámen, plné a duté cihly, tvárnice škvárové či pórobetonové, sádrokarton atd.)