Skip to content

Ucpaný záchod může signalizovat i závažnější problém


Přišli jste domů z práce, vykonali potřebu a namísto domácí pohody vás čeká problém s čištěním toalety? Popadli jste do ruky gumový zvon, ale tekutina v keramické míse se ani nehne a nechce odtékat do odpadového potrubí? Někteří lidé v takové chvíli propadají panice a zkouší do odpadu nastrkat kde co, jen aby prorazili vzniklou zátku, jenže on může být problém někde jinde, na vzdálenějším místě – přímo v kanalizaci.

kanalizační poklop

Zanesená kanalizace není až tak neobvyklý jev, jen si představte, kolik toho kanalizační potrubí musí pohltit – do kanálu proudí kromě splaškové a odpadní vody také spláchnutá zemina z polí a záhonů, kameny, štěrk, písek, kusy trav, listí ze stromů, kousky papírového kartonu, kousky plastů, a to vše tu vytváří nánosy, zejména v místech, kde do kanalizačního potrubí prorůstá nějakou prasklinou kořenový bal z okolních stromů a keřů.

městská kanalizace

Jestliže dojde v kanalizaci k havarijní situaci, musí na to přijet odborníci – instalatéři pohotovost se speciálními čisticími mechanismy. Většinou se na to používá tlaková voda z čisticí trysky, anebo v případě silnějších nánosů frézovací hlavice, která si také dobře poradí s kameny, bahnem a s větvemi či kořeny stromů.

Čištění kanalizací není práce pro amatéry, jednak se bez speciální techniky neobejdete, a pak se v takovém prostředí musíte umět pohybovat a používat ochranné prostředky. V kanalizaci se vyskytuje velmi mnoho různých patogenů, a někdy stačí jen potřísnění pokožky odpadní tekutinou a nebezpečné mikroorganismy pronikají pokožkou do krevního oběhu. Můžete si tak přivodit i velmi nebezpečná onemocnění, která vás upoutají na lůžko po dobu několika týdnů až měsíců.

Pokud se vám tedy ucpe záchod a gumový zvon nezabere, zanechte dalších marných pokusů s elektrikářským pérem, dráty, nebo dokonce s kyselinou fosforečnou či louhem sodným, a přivolejte instalatérský havarijní servis.